Prasa stałokomorowa - walcowa, mieszana czy prasa łańcuchowa? - Metal-Fach
Strona główna / Artykuły / Prasa stałokomorowa – walcowa, łańcuchowa czy mieszana?

Prasa stałokomorowa – walcowa, łańcuchowa czy mieszana?

Bela

W gospodarstwach, w których prasa zwijająca będzie wykorzystywana do zbioru zielonek, uzasadniony jest zakup maszyny z całkowicie walcową komorą zwijania, ponieważ w porównaniu do innych rozwiązań, zastosowanie walców na całym obwodzie komory zwijania zapewnia największy – wśród pras stałokomorowych – stopień zgniotu, a więc wpływa na dokładne i równomierne zagęszczenie bel.

Prasy walcowe są również niezwykle trwałe. Maszyny z komorą prasowania zbudowaną z walców stalowych nie są jednak zalecane do formowania balotów z suchych materiałów np. siana czy słomy, ze względu na możliwość powstania poślizgu materiału podczas zwijania. Choć nie jest to regułą, wszak na obwodzie wałków umieszczane są karby, których zadaniem jest właśnie ograniczanie wspomnianego poślizgu.

Komora walcowa Metal-Fach
Walcowa komora MF
Komora łańcuchowo-walcowa Metal-Fach
Łańcuchowo-walcowa komora MF
Łańcuchowa komora Z587
Łańcuchowa komora MF

Gdy prasa poza otrzymywaniem sianokiszonki będzie również intensywnie wykorzystywana do formowania słomy, można wybrać maszynę z komorą mieszaną, w której w przedniej części znajdują się walce, w tylnej zaś – łańcuchy z prętami. Zastosowanie walców zapewnia wyższy, w stosunku do standardowych pras łańcuchowych, stopień zgniotu, natomiast listwy w zespole zwijającym będą chwytać materiał a tym samym wpłyną na łatwiejszy obrót beli w czasie zwijania. Odnośnie pras z przenośnikiem łańcuchowo-prętowym, to są one lżejsze od pozostałych, przez co mogą pracować na podmokłych łąkach. Ich zaletą jest również niewielkie zapotrzebowanie na moc.

Z562
Komora walcowa

Z587
Komora łańcuchowa

Udostępnij

Facebook
Email
LinkedIn
WhatsApp
Twitter